‘Tatile Giderken Verdiğim 325 Bin Lira Parayı Çaldırdı’ Davasında Hapis Şoku!

İstanbul’da yaşlı bir adama boş kağıda imza attırıp, 325 bin liralık bono düzenleyen kişi, mahkemede haksız bulundu. “Tatile giderken verdiğim parayı çaldırdı” savunması, mahkeme tarafından hayatın olağan akışına aykırı bulundu.

325 BİN LİRALIK SAHTE BONO

İstanbul’da bir kişi, komşusuna boş kağıt imzalattı. Bu kağıdı, 325 bin liralık bonoya dönüştürdü. Komşusuna yönelik icra takibi başlattı. Boş kağıda imza atan yaşlı adamın çocukları, “85 yaşındaki babalarına hile yapıldığını, boş kağıdın bonoya dönüştürüldüğünü” belirterek dava açtı. Yaşlı adamın borçlu bulunmadığının tespitini istediler.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİNE GÜVENDİ

Davalı, yaşlı komşusuyla 12 yıllık bir komşuluk ilişkisi olduğunu söyledi. İş yerinde saklaması zor olan 325 bin lirayı, kısa bir seyahat sırasında komşusuna teslim ettiğini iddia etti. Dönüşte komşusunun paranın çalındığını bildirdiğini öne sürdü. Bu nedenle senet düzenlediklerini ve komşusunun bunu kabul ettiğini belirtti.

MAHKEME KARARI

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi, yaşlı komşunun borcu bulunmadığına karar verdi. Kararda, bononun üzerindeki imzanın davacının el ürünü olduğu, ancak bononun sahte olduğu tespit edildi. Davacının, davalıya gerçekte borcu olmadığı belirlendi.

2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Davalı, “açığa atılan imzanın kötüye kullanılması” suçundan Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Karar kesinleşti ve davanın kabulüne karar verildi. Davalı, karara karşı istinaf yoluna başvurdu. İstinaf başvurusu esastan reddedildi. Dosya Yargıtaya taşındı.

YARGITAY ONADI

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, istinaf kararının usul ve yasaya uygun olduğuna karar verdi. Kararı onadı. Yaşlı komşuya yapılan bu haksızlık hukuken son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x